Vyberte stranu

Rozmýšľali ste niekedy o uložení svojich seedov do bezpečnostnej schránky? Skúmal som tieto možnosti.

O téme seedu som už napísal veľa. Od recenzií rôznych riešení na jeho zápis až po úvahy o tom, kde uložiť zapísané seed. Otázka, kde ho uložiť, je podľa môjho názoru oveľa zložitejšia ako otázka, ako ho uložiť. Seed musíte uložiť tak, aby ho nikto nenašiel a aby ho nemohla zničiť nejaká katastrofa. Zároveň však nie je veľmi rozumné uložiť ho tak, aby ho nikto nikdy nenašiel – v prípade vašej smrti je to problém pre pozostalých. Jedným z dobrých riešení môžu byť bezpečnostné schránky, a práve ich možnosti som si pozrel.

Bezpečnostné schránky

Bezpečnostnú schránku už asi každý videl aspoň vo filme – je to menšia alebo väčšia kovová „schránka“, od ktorej máte kľúč len vy a ktorá sa nachádza v banke alebo v súkromnej zabezpečenej budove a do ktorej sa môže dostať len oprávnená osoba – vy. Prejdete nejakou kontrolou a potom vám obsluha alebo automat odovzdá schránku a nechá vás s ňou samého. Vy ju odomknete kľúčom a môžete si z nej vziať alebo do nej vložiť, čo uznáte za vhodné (s výnimkou niektorých obmedzení, ako sú zbrane alebo výbušniny).

Bezpečnostné schránky sú bankové a nebankové. Rozdiely medzi nimi sa často opisujú na webových stránkach nebankových služieb, pretože sa radi chvália, že sú lepšie ako bankové verzie. Najdôležitejším rozdielom medzi bankovými a nebankovými schránkami je, že bankové schránky sú povinne v registri, do ktorého môžu nahliadať exekútori, polícia, notári a pod. Nebankové schránky sa nikde neevidujú. Mohlo by sa teda zdať, že nebanková schránka je jasnou voľbou, ale nič nie je čiernobiele. Napríklad bankový trezor môže elegantne vyriešiť dedičstvo vašich bitcoinov, pretože schránka zvyčajne spadá do dedičského konania a pozostalí o nej budú vedieť.

Ďalšie rozdiely, na ktoré upozorňujú prevádzkovatelia nebankových schránok, sú:

  • bezpečnostná trieda bezpečnostnej schránky – banky uvádzajú triedu 5, samy 7 alebo dokonca 10
  • anonymný prístup – banka chce identitu
  • 24-hodinový prístup – banka má pobočky zatvorené mimo pracovnej doby
  • v bankách nesmiete vkladať hotovosť do bezpečnostnej schránky, v nebankových bezpečnostných schránkach nie je problém (len neviem, ako niekto v banke dokáže, že ste do schránky vložili hotovosť)

 

 

 

Kolik stojí bezpečnostní schránka

Při zkoumání ceníků jsem se zaměřil na nejmenší varianty schránek, protože ty vám pro uložení seedu bohatě stačí. A je jedno, jestli budete chtít vložit list papíru nebo nějakou kovovou destičku či kapsli.

Ze srovnání cen vychází bankovní schránky výrazně levněji v případě České spořiteny a ČSOB. Raiffeisenbank je stejně drahá jako nebankovní služby a Komerční banka je někde mezi. Nebankovní služby si nechají zaplatit za anonymitu a lepší servis. I když ostravská nebankovní varianta vychází překvapivě levně. Ve srovnání s konkurencí má však zoufalý web, který dokonce ani neběží na HTTPS. Moc důvěry to ve mně nebudí.

Určitě existují i další poskytovatelé, ale já je nenašel. Pokud nějaká banka poskytuje bezpečnostní schránky, ale na frázi jméno banky bezpečnostní schránka nefiguruje na Googlu, asi to nemyslí moc vážně. Stejně tak pokud se na první místa nedokáže dostat soukromá firma na frázi nebankovní bezpečnostní schránky, asi nemá o zákazníky zájem. Nicméně pokud máte tip na další poskytovatele, napište do komentáře pod článkem a já tabulky doplním.

 

Koľko stojí bezpečnostná schránka

Pri zisťovaní cien som sa zameral na najmenšie verzie schránok, pretože tie postačujú na uloženie vašich seedov. A nezáleží na tom, či do nich chcete vložiť list papiera alebo kovovú doštičku či kapsulu.

Testoval som v Českej republike. Z cenového porovnania vychádzajú bankové schránky výrazne lacnejšie v prípade Českej sporiteľne a ČSOB. Raiffeisenbank je rovnako drahá ako nebankové služby a Komerční banka je niekde medzi. Nebankové služby si nechávajú zaplatiť za anonymitu a lepšie služby.

Bankovní bezpečnostní schránky

Upravit
Banka Velikost cena za rok bez DPH
Česká spořitelna 0–5 000 cm3 600 – 1 200 Kč ceník, zda má vaše pobočka schránky, zjistíte v detailu pobočky.
ČSOB 7 000 m3 1 200 Kč ceník a seznam poboček se schránkami
Komerční banka do 15 000 cm3 2 000 Kč ceník
Raiffeisenbank Malá schránka 4 958 Kč ceník

Nebankovní bezpečnostní schránky

Upravit
Banka Velikost cena za rok bez DPH
24safe 4 140 cm3 (23x36x5 cm) 5 400 Kč ceník, lokalita: Praha 1
Safeboxes 4 140 m3 (23x36x5 cm) 4 680 Kč ceník, lokalita: Brno
Prosperita 4 985 cm3 (24,5x 37×5,5 cm) 1 620 Kč ceník, lokalita: Ostrava

Určite existujú aj iní poskytovatelia, ale ja som ich nenašiel. Ak banka poskytuje bezpečnostné schránky, ale v Googli sa nezobrazí fráza safe deposit box s názvom banky, pravdepodobne to nemyslí veľmi vážne. Podobne, ak sa súkromná spoločnosť nedokáže dostať na popredné miesta pri fráze nebankové bezpečnostné schránky, pravdepodobne nemá záujem o zákazníkov. Ak však máte tip na iných poskytovateľov, napíšte ho do komentárov pod článkom a ja ho doplním do tabuliek.

 

 

Myslete na bezpečnost!

Rozhodně byste neměli dávat k jakékoliv třetí straně kompletní podklady k obnovení peněženky. Do bezpečnostní schránky tedy můžete dát buď část Shamir backupu, nebo celý seed, pokud máte nastavenou passphrase a tu do schránky nedáte!

Závěr

Bankovní bezpečnostní schránka v České spořitelně nebo ČSOB je překvapivě levná a pokud vám nevadí nahlášení schránky do registru, může to být pro uložení seedu dobrá a levná volba. Navíc je pravděpodobné, že schránku budete mít blízko svého bydliště díky množství poboček. Pokud preferujete anonymitu, jste v dosahu velkého města a částka za schránku je zanedbatelná v porovnání s tím, kolik máte v peněžence jejíž seed chcete uložit, sáhněte po nebankovní schránce. Ale nezapomeňte vyřešit to, aby se o ní někdo dozvěděl, kdybyste odešli z tohoto světa.

Pokud používáte Shamir backup, může být dobrou volbou třeba i kombinace bankovních a nebankovních schránek.

Myslite na bezpečnosť!

Kompletné dokumenty na obnovu peňaženky by ste rozhodne nemali poskytovať žiadnej tretej strane. Do bezpečnostnej schránky teda môžete dať buď časť Shamir backupu, alebo celý seed, ak máte nastavenú prístupovú frázu a tú do bezpečnostnej schránky nedávate!

Záver

Banková bezpečnostná schránka v Českej sporiteľni alebo ČSOB je prekvapivo lacná a ak vám nevadí nahlásenie schránky do registra, môže to byť dobrá a lacná možnosť na uloženie seedu. Okrem toho je pravdepodobné, že vzhľadom na počet pobočiek budete mať bezpečnostnú schránku v blízkosti miesta vášho bydliska. Ak uprednostňujete anonymitu, ste v dosahu veľkého mesta a suma za schránku je zanedbateľná v porovnaní s tým, koľko máte v peňaženke, ktorej seed chcete uložiť, siahnite po nebankovej schránke. Nezabudnite ju však vybaviť tak, aby o nej niekto vedel, ak opustíte tento svet.

Ak používate zálohu Shamir, možno by bola dobrou voľbou kombinácia bankových a nebankových schránok.

Tento článok je prekladom z českého originálu