Moje poznámky z tohtoročného ChainCampu. Môžu slúžiť ako návod, čo si pozrieť na YouTube, keď organizátori nahrajú prednášky. Tento rok som väčšinu času strávil vo vedľajšej miestnosti a pri stánkoch.
Stánky partnerov
Firefish
S chalanmi z Firefish som sa stretol tvárou v tvár a príjemne sme sa porozprávali. Potešilo ma, že posielajú moju recenziu Firefish potenciálnym zákazníkom 🙂 Najväčší „aha moment“ pre mňa bol, keď sme sa rozprávali o používaní recovery transakcie, ktorú dostanete vopred podpísanú pri uzamknutí bitcoinov v prípade nejakej katastrofy a môžete ju použiť na zaslanie svojich bitcoinov späť (mesiac po skončení zmluvy). Myslel som si, že to bude niečo veľmi komplikované a že, nedajbože, budem potrebovať programátora, aby som mohol svoje bitcoiny obnoviť. Ale je to jednoduchšie ako poslať e-mail – stačí skopírovať transakciu na obnovu napríklad do mempool.space a stlačiť tlačidlo odoslať.
Bavili sme sa aj o plánovaných bezpečnostných a používateľských vylepšeniach, ale nie sú tam žiadne konkrétne dátumy, takže nebudem spoilerovať 🙂
Bitlifi
V Bitlifi som dostal kartu Bolt a mohol som vyskúšať, na čo je dobrá. Ako som napísal na Twitteri, peňaženka nedávno pridala možnosť prepojenia karty Bolt, ale nič viac nebolo vysvetlené. V stánku to bolo jasnejšie – každý si tam mohol vziať kartu Bolt a prepojiť ju s peňaženkou. Kartou potom môžete platiť tak, ako ste zvyknutí s bankovými kartami, a platby sa odpočítavajú z vašej peňaženky Bitlifi.
Kartou môžete platiť na akomkoľvek telefóne alebo tablete, ktorý má čip NFC (takže asi každý moderný). Obchodník vygeneruje klasickú LN faktúru a namiesto odfotenia QR kódu priložíte kartu a máte zaplatené. Trochu to urýchľuje platby, pretože nemusíte vyťahovať telefón a fotiť QR kód, ale v každodennom styku dvoch ľudí to asi nemá veľký zmysel. Navyše stratíte trochu času hľadaním miesta, kde má telefón umiestnený čip NFC. Iné je to, keď má predajca terminál, kde jasne vidíte, kam treba kartu vložiť. A samozrejme, hlavnou výhodou je, že telefón vôbec nemusíte nosiť so sebou, karta funguje offline. Ale na druhej strane, kto dnes chodí bez telefónu 🙂 Každopádne je to skvelá ukážka technológie a toho, ako letíme míľovými krokmi dopredu. Budúcnosť je podľa mňa v tom, že budú existovať terminály pre oboje – tradičné karty aj Lightning a nikoho nebude zaujímať, čím platíte.
Ak náhodou nemáte peňaženku Bitlifi alebo ju vôbec nepoznáte, prečítajte si moju recenziu.
Coinmate
V spoločnosti Coinmate sme diskutovali o budúcnosti ich partnerského programu a čo je najdôležitejšie, získal som prístup k novým funkciám, ktoré sú v štádiu testovania a testuje ich uzavretá skupina ľudí. Momentálne testujeme a komentujeme niečo, čo sa začína na L a má len dve písmená 🙂
Ostatné stánky som skôr prebehol, niekde som si zasúťažil, niekde som si zobral propagačné materiály a v Braiins som si kúpil novú knihu od Pepu Tětka Bitcoin: návrat zdravých peňazí.
Prednášky
JAN „JOHNNY THE ₿ITCOINER“ KOHOUT
Vires in numeris
Johnny hovoril o tom, ako fungujú peniaze, ako funguje mozog a čo to v konečnom dôsledku znamená. Je to skvelá prednáška pre ľudí, ktorí sú v Bitcoine krátko alebo vôbec a ešte neprešli tým „aha momentom“, keď si uvedomíte, že Bitcoin nie je o tom, aby ste zarobili stokrát viac, ale o tom, aby ste pochopili, aké zlé sú dnešné fiat peniaze a ako sa to všetko musí nevyhnutne zrútiť.
JAN „GORRDY“ DVOŘÁK
Lightning – ako sa mu zatiaľ darí?
Pekné zhrnutie toho, kam sa sieť Lightning Network dostala za sedem rokov svojej existencie a čo dokáže dnes. Zhodou okolností som práve vo vlaku dočítal knihu Lightning Network, platby budoucnosti od Michala Nováka, takže mi počas Gorrdyho prednášky všetko pekne docvaklo. Odniesol som si dve veci – peňaženka Phoenix dokáže v novej verzii zväčšiť kanály, takže ak máte malý kanál, môže sa škálovať a nemusíte otvárať nový. Malo by sa to diať bez vášho zásahu, peňaženka jednoducho sama rozpozná, že potrebujete väčší kanál. Osobne považujem kanály za úplne šialenú vec, od ktorej musí byť bežný používateľ úplne odrezaný, a toto k tomu smeruje. Druhá vec bola pekná ukážka schopností LN – Gorrdy ukázal QR kód, z ktorého ste si mohli vziať satoshi ofotografovaním. Opak toho, ak zaplatíte – môžete si takto vziať. Dá sa to využiť napríklad pri hrách – kto prvý nájde QR kód, dostane odmenu.
LUBOŠ KOVAŘÍK
Emócie vs. automatizácia
Luboš hovoril o tom, ako sú emócie pri nákupe bitcoinu škodlivé a ako sa ich zbaviť. Samozrejme, ukazoval to na svojom projekte Stosuj. Ak ho náhodou nepoznáte, určite si túto prednášku dajte. Alebo si prečítajte moju recenziu. Veľa času venoval aj novému produktu – stratégii Grid. Jeho recenziu nájdete čoskoro aj tu na Bitcoinvovrecku.
LUBOMÍR VALÍK
Bitcoinová digitálna bezpečnosť
Dobrý prehľad o tom, ako bezpečne pracovať na internete a ako si zabezpečiť svoje bitcoiny. Zdá sa to ako úplný základ, ale používate správcu hesiel? Máte na všetkých dôležitých miestach zapnuté dvojfaktorové overovanie? V prednáške ma opäť zaujali dve veci. Po prvé, že bankovú bezpečnostnú schránku si môžete kúpiť už od 1 000 Kč ročne (asi 40 eur). Myslel som si, že to stojí viac. Ak rozmýšľate, kam so seedom, zvážil by som za tieto peniaze bezpečnostnú schránku, aj keď musíte dôverovať tretej strane.
Po prednáške sme spolu debatovali o rozdieloch medzi bankovými a nebankovými schránkami a ten kľúčový je, že bankové schránky majú register a v prípade vašej smrti sa k nim dostanú vaši dedičia. To môže byť v poriadku, ak im chcete odovzdať svoje bitcoiny (v schránke je seed). Nevýhodou však je, že štát sa môže k schránke dostať (súdne rozhodnutie). Na druhej strane nebankové schránky môžu byť aj anonymné a nemajú žiadny register. Schránky sú tiež poistené, takže ak by z nej niekto niečo ukradol, mal by ste dostať odškodné.
Ďalšou zaujímavosťou bola zmienka o tom, ako si za 100 korun (asi 4 eur) vyrobiť veľmi lacnú obdobu kryptokapsuly – v železiarstve kúpite podložky, vygravírujete na ne slová, navlečiete ich na skrutku a utiahnete maticou. Výhodou je cena a to, že je to veľmi nenápadné. Ak šetríte peniaze, vyskúšajte to.
CBDC = FINANČNÁ TYRANIA
Radim Kozub / Petr Novotný / Lumír Schejbal / Roman Valihrach
V hlavnej sále sa potom diskutovalo o hrozbe CBDC. Prekvapivo sa v diskusii nenašiel nikto, kto by na CBDC videl niečo pozitívne. Účastníci diskusie sa zhodli na tom, že CBDC sa pravdepodobne oveľa rýchlejšie a ľahšie presadí v totalitných krajinách a že Európa a Amerika sa na ňom nemusia vôbec dohodnúť. Bolo tiež dobré poznamenať, že nikto nikde nevysvetlil, aký existujúci problém má CBDC vyriešiť. Ak neriešim problém, prečo to robím?
JOSEF TĚTEK
Bitcoin a finančná nezávislosť
Pepa má vždy skvelé prednášky z pohľadu ekonóma a každému odporúčam si ich vypočuť. Hlavným bodom jeho prednášky však bolo uvedenie spomínanej knihy Bitcoin: Návrat zdravých peňazí. Kniha bola pokrstená vo veľkom štýle pivom z pivovaru Medojed. A tiež pri tejto príležitosti Braiins predstavil nový vzhľad a obsah portálu Bitperia.
JAN VÁCLAVEK
Pôžičky kryté Bitcoinom a návrh protokolu Firefish
Stihol som aj tento workshop, kde Honza opisoval, ako Firefish funguje. Aj keď som si Firefish vyskúšal a prezrel sám, dozvedel som sa niekoľko nových vecí. Napríklad som nevedel, že ak sa pôžička zlikviduje, investor dostane bitcoiny a nie fiat menu, ktorú požičal. Nie je to konečné riešenie, ale časť, ktorá by predala bitcoiny a investorovi poslala fiat menu, ešte nie je v beta verzii hotová. Investori však o tom samozrejme vedia a sú s tým v poriadku. Zaujímavý bol opis toho, aký bol pôvodný plán riešenia, kde sa v zmluve požadovali tri podpisy a potom sa ukázalo, že vlastne stačia dva (snáď som to príliš nezjednodušil).
DANIEL STEIGERWALD
Bitcoin vysvetlený za desať minút. Funguje to?
Danove prednášky sú zvyčajne vrcholom a tento rok to nebolo inak. Odpoveď na otázku v názve prednášky síce nenájdete, ale dozviete sa, ako Bitcoin nevysvetľovať a prečo sa ho nepokúšať vysvetliť niekomu, kto oň nemá záujem. Ak chcete niekomu vysvetliť Bitcoin, musíte vyvolať záujem a je len na ňom, koľko sa pýta a čo sa chce dozvedieť. Takže dobré vysvetlenie Bitcoinu na začiatok znie: „Sú to lepšie peniaze“. A na odpoveď, že jeho peniaze v banke sa mu zdajú v poriadku, už môžete rozvinúť diskusiu o tom, že to nie sú peniaze, nie sú v banke a nie je to banka :). A hlavne hovorte jazykom človeka, ktorému to vysvetľujete – nemá zmysel vysvetľovať ťažbu a asymetrické šifrovanie vašej babičke.
Organizácia
Všechno klapalo na jedničku a klukům Kuchařovým patří velký dík. Jako perfektní nápad se ukázalo zrušení pauzy na oběd, protože díky tomu se dalo jídlo a pití koupit kdekoliv, kdykoliv a bez front. A ani jste nemuseli přijít o přednášky, protože ty končily před třičtvrtě a další začínala vždy v celou, takže při troše snahy jste se najedli za 20 minut a hurá na další přednášku.
Samozřejmostí bylo, že se všude dalo platit Lightningem, takže za celý den jsem koruny nepotřeboval. A fakt se na tohle placení strašně lehce zvyká. Když jsem pak na nádraží viděl, jak dlouho čeká terminál na potvrzení platby kartou, uvědomil jsme si, jak je LN pekelně rychlý. Nemluvě o tom, že obchodník má peníze taky hned a ne při příštím zúčtování od banky.
Na viděnou na ChainCampu 2024!
Všetko prebehlo v poriadku a chalanomu patrí veľká vďaka. Ukázalo sa, že zrušenie obedňajšej prestávky bol perfektný nápad, pretože vďaka tomu ste si mohli kúpiť jedlo a nápoje kdekoľvek, kedykoľvek a bez radov. A nemuseli ste ani zmeškať prednášky, pretože tie končili pred trištvrte a ďalšia začínala vždy o celej, takže pri troche snahy ste sa mohli za 20 minút najesť a hurá na ďalšiu prednášku.
Samozrejme, všade sa dalo platiť Lightningom, takže som nepotreboval koruny celý deň. A na takýto spôsob platenia sa dá naozaj ľahko zvyknúť. Keď som potom videl, ako dlho čaká terminál na stanici na potvrdenie platby kartou, uvedomil som si, aký je LN pekelne rýchly. Nehovoriac o tom, že obchodník má peniaze aj hneď, nie až pri ďalšom zúčtovaní v banke.
Uvidíme sa na ChainCamp 2024!