Vyberte stranu

Ako kúpiť bitcoin

Na otázku, ako kúpiť Bitcoin, existuje niekoľko odpovedí a ani jedno z riešení nie je zložité a zvládne ho aj laik. Nákup bitcoinov nie je o nič zložitejší ako nákup eur na dovolenke. Ak beriete Bitcoin ako dlhodobú investíciu, prečítajte si článok Ako investovať do Bitcoinu.

Na burze

Osobne považujem nákup na burze za jednoduchý a pohodlný spôsob, ako získať bitcoiny. Nemusíte kvôli tomu vstávať od počítača. Stačí sa zaregistrovať na ktorejkoľvek burze, poslať peniaze (koruny, eurá, doláre) a kúpiť bitcoin.

Pre začiatočníka je najjednoduchšia česká burza CoinMate.io. Vystačíte si s platbami SEPA – na burzu pošlete koruny zo svojho bežného účtu. Hneď ako peniaze na burzu dorazia, čo je zvyčajne do niekoľkých hodín, dostanete o tom e-mail a môžete nakupovať. Každý nový zákazník navyše získava bonus 500 Kč, ak nakúpi kryptomeny aspoň za 1 000 Kč.

Rozhranie burzy CoinMate je samozrejme v češtine a na podporu môžete napísať aj v češtine.
Ak uvažujete o aktívnejšom obchodovaní, môžete vyskúšať aj burzy Binance alebo Bybit.

V zmenárni

Môžete ísť na špecializovanú zmenáreň a nakúpiť bitcoin podobným spôsobom ako pri nákupe eur alebo dolárov pred dovolenkou. Vyskúšajte napríklad českú zmenáreň AnyCoin, kde získate aj vstupný bonus 300 Kč (12 euro). Tu je recenzia burzy Anycoin. Ďalšou dobrou možnosťou je Simplecoin.

V bankomate

Áno, bitcoin si môžete kúpiť aj v bankomate podobnom tomu, v ktorom si bežne vyberáte peniaze. Prečítajte si nášho sprievodcu, ako nakupovať v bitcoinovom bankomate.

Od niekoho

Bitcoiny môžete kúpiť aj tak, že nájdete niekoho, kto ich chce predať, stretnete sa a spoločne si bitcoiny vymeníte. Samozrejme, nemusíte ho hľadať naslepo, môžete použiť Vexl, ktorý vám ukáže, kto vo vašom okolí predáva BTC a za koľko. Je to asi najmenej pohodlný spôsob, ale zase nepotrebujete registráciu burzy a KYC, stačí vám bitcoinová peňaženka.

Pri nákupe bitcoinov by vás mohlo zaujímať aj to, ako platiť bitcoinom. A ak si chcete len vyskúšať, ako bitcoin funguje, môžete získať aj nejaké drobné zadarmo (ale dostanete naozaj veľmi malé drobné, nezbohatnete na tom).